Warsztaty Dobrego Pisania w Seminarium Salezjańskim w Krakowie
Jakiś czas temu wraz z moją koleżanką Małgosią udałam się na Warsztaty Dobrego Pisania w Seminarium Salezjańskim w Krakowie, które były organizowane za pośrednictwem Inspektorii Krakowskiej przez ks. Dariusza Bartochę SDB. Oprócz mnie i mojej koleżanki na warsztaty przyjechali również inni przedstawiciele różnych placówek salezjańskich, ludzie młodzi, świeccy, ale również duchowni. Warsztaty podzielono na trzy sesje: pierwsza mówiła o kształceniu umiejętności pisarskich, druga o obsłudze sztucznej inteligencji, a trzecia o rozwijaniu naszych zdolności dziennikarskich.
Na pierwszym wykładzie, który prowadził pan Maciej Kwaśniewski, omawialiśmy tematy takie, jak: algorytm – co zrobić, by się przed nim uchronić; wyjaśnialiśmy, co to jest SEO; co należy zrobić, żeby nasze teksty były atrakcyjne i ciekawe dla czytelnika oraz w jaki sposób powinno się pisać poważne treści. Podczas drugiego wykładu pan Krzysztof Wencki zapoznawał nas ze sztuczną inteligencją, pokazywał wpływ AI na dzisiejszą rzeczywistość i sposób wykorzystania SI w codziennym życiu. W trzeciej sekcji warsztatów ks. Józef Kloch tłumaczył, jak powinno się poprawnie pisać i redagować informacje, które otrzymujemy w Internecie, mówił, jakie zasady panują w dziennikarstwie, oraz co należy zrobić, żeby przyciągać potencjalnych odbiorców do przeczytania naszego tekstu.
Warsztaty bardzo rozwinęły moją wiedzę w zakresie pisarskim, jak i sztucznej inteligencji. Nauczyłam się poprawnie pisać teksty, dowiedziałam się, jak działa algorytm i jak się z niego wybić oraz co zrobić, żeby moje artykuły były bardziej przystępne dla odbiorców. Oprócz tego nauczyłam się prawidłowo i na nowo obsługiwać systemy sztucznej inteligencji, np. Chat GPT, Claude, Google Gemini, Canva czy Descript. Jestem bardzo zadowolona z warsztatów i mam nadzieję, że będą następne edycje tego dzieła.
Małgorzata Kurnik