Wyniki wyszukiwania dla:

Rekolekcje wielkopostne

Treści przekazywane podczas tegorocznych rekolekcji wielkopostnych korespondowały z tym, czym żyje nasz lokalny Kościół w ostatnim czasie. Salezjanie – ks. Łukasz, kl. Godfrey, kl. Piotr  – we współpracy z zaproszonymi gośćmi oraz pracującymi w naszej szkole Księżmi Salezjanami, nauczycielami i uczniami przez trzy dni przybliżali uczniom Szkoły Salezjańskiej w Zabrzu, czym jest Eucharystia.

Dzień pierwszy

Rekolekcjoniści rozpoczęli od pobudzenia wiary i wyjaśnienia roli Mszy św. w naszym życiu. Wyjaśnili, czym jest Eucharystia oraz co dzieje się w tym czasie na ołtarzu. Pokazali, jakie to ma przełożenie na nasze życie przy pomocy pobudzających wiarę filmów. Dzięki opowieści kl. Godrefya z Malawi w Afryce doceniliśmy możliwość korzystania z Mszy św. codziennie i poznaliśmy, jak Eucharystię przeżywają mieszkańcy Afryki. Nauki rekolekcyjne wzbogacone zostały przez świadectwo Magdy.

Dzień drugi

Poświęcony był dobremu przygotowaniu do pełnego uczestnictwa w Mszy św.: sakramentowi pokuty i pojednania. Zespół rekolekcjonistów wykorzystał metody dobrze trafiające do młodych serc: odegrał scenkę, w której spowiedź porównana została do wizyty u lekarza. Ukazane w niej zostały dylematy nie teoretyczne, ale będące efektem wcześniejszych rozmów z młodymi ludźmi na temat obaw związanych ze spowiedzią. Przekaz nauki rekolekcyjnej wzmocniony został osobistym doświadczeniem Marysi i Tomka.

Ten dzień był też okazją do praktykowania wiary: podczas nabożeństwa pokutnego w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Zabrzu-Helence mogliśmy skorzystać z sakramentu pokuty i adorować Najświętszy Sakrament.

Dzień trzeci

Szczytem rekolekcji, do którego przygotowywaliśmy się w poprzednich dniach,  była uroczysta Msza św. Przeżywanie jej ubogacił wieloinstrumentowy zespół muzyczny naszej szkoły. Na koniec młodzież miała jeszcze możliwość wejścia w dialog i zadania pytań dotyczących wiary. Młodzi ludzie mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami.

Ufamy, że dobrze przeżyte rekolekcje pomogą uczniom głębiej i pełniej przeżyć Święta Wielkanocne.


Podziel się tym wpisem: